Kto poruší nariadenia, pokuta ho neminie.

Chcete si nasnímať z dronu svoju záhradu? Po novom budete musieť mať aj bezpečnostnú previerku NBÚ.

Štát navyše pripravil pre firmy, ktoré nakrúcajú videá zhora, likvidačnú podmienku. Do pol roka si musia vybaviť potvrdenie o priemyselnej bezpečnosti.

Slovensko sa od budúceho roka stane unikátom v Európskej únii. Sme krajinou, kde je povolené predávať drony, no zakázané s nimi lietať.

Kto sa dnes navyše živí nakrúcaním z dronu, musí sa na Národnom bezpečnostnom úrade uchádzať o takéto potvrdenie, minimálne pre stupeň utajenia dôverné. Na to sa však čaká niekoľko mesiacov a stojí to približne 10-tisíc eur.

Firmy, ktoré nakrúcajú z dronov svadby, reklamy či hudobné klipy sú z nariadenia hotoví. Od bezpečnostných previerok upustili všetky susedné štáty. To, že stačí licencia dopravného úradu a povolenie na snímkovanie od ministerstva obrany si myslia aj niektoré opozičné strany.

zdroj: tvnoviny

Viac sa dozviete v reportáži Braňa Tomagu.

video tu

Vyjadrenie redakcie

Na základe nových skutočností s novou definíciou zákona o ochrane utajovaných dokumentov  a benevolentného prístupu ministerstva obrany, štát dovolil rozvinúť podnikateľskú činnosť v oblasti bezpilotných prostriedkov.

Sme názoru, že rozvoj podnikateľskej sféry na našom území rokmi rástol a dovoľoval ľuďom investovať nemalé prostriedky do bezpilotných zariadení. Následne výklad zákona o utajovaných skutočnostiach spôsobuje vrásky profesionálnym firmám, ktoré investovali nemalé prostriedky do technológií, ktoré v konečnom dôsledku sú likvidačné.

Sme z mála krajín v EU, ktoré majú tak prísne pravidlá, ktoré hraničia s pravidlami severnej kórei, kde regulujú každú činnosť a rozvoj je tím pádom zabrzdení.Je veľmi podstatné, aby štát a naši zákonodarci pristúpili k tomuto fopá a odstránili túto byrokratickú nomenklatúru. Zároveň dovolil pokračovať v podnikateľskom raste a nedovolil vytvárať monopolitné postavenie na trhu pre jednotlivcov, ktorí s dostatočným kapitálom dokážu danej požiadavky NBU vyhovieť.

V poslednom rade si musia uvedomiť, že zmena pravidiel ovplyvní aj cenotvorbu leteckých prác.