Uvedenie nového nástroja spoločnosti DJI pre profesionálnu sféru

Spoločnosť DJI pred dvoma dňami uviedla na trh svoj nový software DJI Flight Simulator – Enterprise Pilot Training Software. Software je určený na tréningové účely pre pokročilých ale aj začínajúcich pilotov. Výhodou software je hlavne eliminovať škody na zariadeniach pri výučbe nových pilotov.

Testovali sme aj v našej redakcií

Ako profesionál som sa rozhodol pozrieť na zúbok novému simulátoru. V prvom rade bol prvotný šok z prepracovanosti danej aplikácií už v základnej verzií trial. Spoločnosť nám zapožičala verziu enterprise na 14 na otestovanie a tak sme sa do toho smelo pustili.

Inštalácia

V prvom rade sme narazili na jeden veľmi problém. Naša redakcia pracuje výhradne na zariadeniach od spoločnosti APPLE. Spoločnosť DJI vydala simulátor výhradne pre operačný systém Microsoft Windows. Našťastie APPLE ma rôzne možnosti spustenia inštalácie.

My sme vyskúšali inštaláciu dvoma spôsobmi a to na 3 zariadeniach:

Macbook PRO 15 2018 s 560 x PRO RADEON VGA KARTOU

iMAC PRO 2018 s RADEN VEGA v najvyššej konfigurácií

LENOVO IDEALCENTRE s 4core Intel i7, 16GB RAM, NVIDIA GTX1080

Inštalácia na MAC

1. spôsob

Stiahli sme si aplikáciu Parallels® Desktop 14 for Mac pre macOS, ktorá plne podporuje GPU do MAX 2GB GPU RAM. Do virtualizačného nástroja sme si nainštalovali Microsoft Windows 10 APRÍL edíciu. Nastavenie sme ponechali štandardne, len nastavenie GPU sme nastavili najvyšší výkon. Bohužiaľ pre virtuálny PC bol dostupný kodek DirectX 10. Vyššie ten nástroj nepodporuje.

Po nainštalovaní aplikácií DJI Flight Simulator nám inštalátor ponúkol stiahnuť aktualizácie. Bohužiaľ po spustení simulátora som osobne zistil, že virtuálny nástroj nestíha požiadavky simulácie. Čiže touto cestou nedoporučujem inštalovať a spúšťať aplikáciu. Stratíte pôžitok z daného simulátora.

2. spôsob

V macOS si môžete zvoliť funkciu Boot Camp, ktorá Vám umožní plnohodnotne nainštalovať a spúšťať Windows. Výhodou tohoto riešenia je tá, že Windows máte plne prepojený s HW vaším mac zariadením. Medzi OS a HW nie je žiaden virtualizačný nástroj, ktorí by limitoval výkon vašého výkonného zariadenia.

Po spustení aplikácie BOOT CAMP si zvolíte akú veľkú časť vášho disku chcete uvolniť pre Windows. Mne osobne bohato stačilo 64GB. Po vytvorení oddielu Vás bude aplikácia žiadať o ISO inštalátor Windows. Súbor ISO sťahujte z toho linku. Nedoporučujem inštalovať Windows z iných ako oficiálnych zdrojov.

Po stiahnutí a označení ISO súboru sa spustí rýchla inštalácia Windows a zároveň aj stiahnutí potrebných súborov pre Mac. Inštalácia trvala približne 2 minúty a následne nabehla inštalácia Windows, následne aj konfigurácia OS.

Pri prvom spustení sa automaticky spustila aj aplikácia BOOT CAMP installer vo Windows. Jedným klikom aplikácia stiahla ovládače pre Windows. Po reštarte som nainštaloval simulátor a fungoval správne.

Prvé dojmy zo simulátora

Po spustení simulátora som bol veľmi prekvapený z prepracovania detailov. Oproti predošlej aplikácií simulátor, ktorá sa nachádza v DJI GO 4 je nová verzia omnoho realistickejšia.Grafika vtiahne užívateľa do deja a dokáže ho udržať hodiny pred monitorom.

Bohužiaľ tak ako ju prepracovali, tak aj celkom skomplikovali. Ovládanie aplikácie sa rozhodli ovládať netradične a to v hernom móde. pohyb v menu je výhradne s klávesami W, S , A, D. tieto klávesy sú určené na smerový pohyb a výber v menu. DJI si asi neuvedomuje, že piloti nie sú primárne hráči hier.

Po chvíli tápania sme sa dostali do deja, výber drona, výber prostredia výber polohy vzletu. Po výbere celkom rýchle načítalo zložitú mapu. Čo je dosť komfortné pre čas a zmenu máp. Bohužiaľ bez originálneho ovládača nieje možné s dronom lietať. Ďalšou nedoriešenou vecou je kompatibilita ovládačov. V menu nájdeme napríklad Inspire 1 PRO, ale ovládač k nemu nepripojíte.

Podporované ovládače:

 • MAVIC PRO 1
 • MAVIC AIR
 • SPARK
 • MAVIC 2 edicia
 • Phantom 4 seria
 • Inspire 2
 • Matrice M 200 séria

Ovládanie v simulátore

Ovládanie s ovládačom je veľmi pohodlné a realistické. Čo som postrehol bolo to, že nieje možné si nastaviť nastavenia ovládania tak, ako to máme v reálnom lietaní. Väčšina operácií sú nefunkčné. Ovládanie je možné len do úrovne vzletu, návratu domov, ovládania smeru a výšky, nastavenie výšky kamery.

Simulácia režimov nebolo možné spustiť. Aplikácia podporuje simuláciu GPS/ATTI/SPORT. Na začiatok a pobavenie simulátor ponúka obrovské a prepracované mapy. Režim vetra a počasia v základnej edícií je automatický, vo verzií enterprise je možnosť veľa parametrov počasia a priestoru konfigurovať.

Realita vs virtualita

čo sa týka porovnania reálneho lietania oproti virtuálnemu, spoločnosť sa priblížila najbližšie k realite oproti konkurencie. Prepracovanosť prostredia a zároveň modelov s ktorými lietame sú veľmi dobre prekreslenie a veľmi realistické. Po dlhšom lete sme si však všimli, že prelety majú tendenciu skresľovať letové vlastnosti reálneho drona.

Reakcia ovládača na požiadavku je oneskorená a v reálnom svete by to znamenalo zrážku a poškodenie drona. Myslíme si však, že spoločnosť po uvedení software na trh budú na týchto neduhoch pracovať. V žiadnom prípade nedoporučujem začať najprv so simulátorom a následne s dronom.

Oneskorenia, ktoré sú nevypočitateľne môže začiatočníka naučiť k nesprávnemu reagovaniu na poveternostné podmienky, ktoré sú úplne mimo reality.

Pozitívne hodnotíme:

 • trénovanie vzletu a pristatia je veľmi dobre
 • Orientácia v DJI aplikácií je reálne dobre spracované
 • Virtuálna mapa je realistická
 • rôzne režimy pohľadov
 • grafika
 • voda a tiene
 • iné grafické efekty

Negatívne hodnotíme:

 • Nereálne poveternostné podmienky
 • tieňové prekreslenie v režime SPORT
 • nereálne reakcie drona v uzavretom priestore
 • prelet malým predmetom alebo vetvou
 • nereálne informácie a simulácia dĺžky letu na jednu batériu

Celkové hodnotenie

Aplikácia je veľmi pekne spracovaná, čo nás na začiatku aj veľmi nadchlo. Následná studená sprcha prišla zo strany pohybu v menu. Treba si na to zvyknúť. Aplikácia nás pekne vtiahne do deja a dokáže nás s ovládačom v zlom počasí dlho zabaviť. Po dlhšej dobe prichádza však opadanie záujmu, nakoľko v simulácií je málo bodov záujmu, kde by sme mohli trénovať napríklad snímanie objektu.

V mapách sa nenachádza nič živé, ľudia, zvieratá a popritom je tam veľa okolitého ozvučenia s vtákmi a morom. Verím však, že toto nieje finálna verzia simulátora a dočkáme sa prepracovanejšej verzií. Zároveň však chcem poznamenať, že po SAB simulátore pre MIG je toto druhý najlepší simulátor. Tešíme sa na ďalšie aktualizácie.

V budúcom článku si priblížime ďalšie funkcie komerčnej verzie enterprice.