INSPIRE 2 a jeho postavenie na trhu s profesionálnymi dronmi

Prvá časť

V roku 2016 predstavila spoločnosť DJI nového nástupcu drona DJI INSPIRE 1 PRO a to DJI INSPIRE 2. Predstavenie prebehlo 15. novembra podľa všetkých očakávaní s veľkou pompéznosťou a noblesou. Aj tento krát spoločnosť masovo oslovila veľké množstvo profesionálnych filmografov, fotografov, pilotov a aj amatérsku sféru.

Dron v tej dobe predstavoval niečo úplne nové, futuristické čo nadhodilo nový smer všetkým profesionálom. Spoločnosť veľmi dobre vsadila na svoj vlajkový produkt a uviedla ho do sveta, kde precíznosť, presnosť a stabilita predstavujú kľúčový prvok.

Začiatky a aj iné ceny

Objednali sme si tento dron v „COMBO PREMIUM“ verzií, kde výrobca pridal množstvo príslušenstva, ktoré bolo cenovo veľmi výhodné. Áno, oplatilo sa zainvestovať do tejto verzie, nakoľko neskôr spoločnosť prehodnotila svoje sety a zmenila aj ceny.

V priebehu roka vznikli nové konfigurácie a pribudli nám aj nové príslušenstva k dronu, ktoré postupne uvoľňovali. Bohužiaľ, sme nikdy nevedeli určiť, kedy výrobca príslušenstvo dostane do finálnej fázy a tým pádom nás držal v pomykove.

Dodnes spoločnosť vydáva nové príslušenstvo a pripadá nám to ako na trhu, kedy spoločnosť predstavené príslušenstvo buď stiahne, alebo je dlhodobo nedostupné. Som však toho názoru, že na kvalitu príslušenstva sa oplatí čakať.

Typy setov

INSPIRE 2

cena setu je 3 399

Inspire 2 Standard

cena setu je 4 8004 911 €

Inspire 2 Professional

cena setu je 11 40011 921 €

Inspire 2 Premium

cena setu je 14 25014 901 €

Inspire 2 Cinema Premium

cena setu je 23 216 € 24 669 €

a celkové konfigurácie si môžete vyskladať aj na tejto adrese

Nasadenie do práce

Po uvedení drona do prevádzky sme prešli dlhodobým testovaním a aj nasadením do ostrej prevádzky. Dron sa veľmi osvedčil, nakoľko čo spoločnosť sľubovala naozaj aj splnila.
Na začiatok sme dron používali so staršou X5S kamerou, s ktorou bol aj dron predstavený.

Kamera či orlie oko?

Kamera spĺňala naše očakávania, natáčala kvalitné videá a naozaj slovo akčná kamera sa zďaleka nepribližuje k akčnosti a obratnosti danej kamery. Stabilizácia obrazu je na úrovni profesionálnym filmárskym stabilizovaným kamerám. Na to aby sme však vytiahli maximum z tejto kamery je potrebne mať zakúpené licencie APPLE PRORESS a CINEMA DNG.

 

 

Bez daných licencií dron nahráva v základných formátoch MOV a MP4 v maximálnom dátovom toku 100MBIT. Ak premýšľate o tomto drone a nechcete investovať do licencií a SSD diskov pre nahrávanie v RAW formáte, radšej si vyberte iný dron. V podobných parametroch s vysokou kvalitou nahrávania porovnateľne s Inspire 2 bez RAW je DJI MAVIC 2, rada PHANTOM 4.

Ak ste však rozhodnutý ísť do kvalitnej filmografie tak rozhodne odporúčam DJI Inspire 2. Medzičasom spoločnosť vydala vyššiu radu kamery pod označením ZENMUSE X7, ktorá prichádza so 4 objektívmy a to 16mm / 25mm / 35MM / 50mm. Výhodou kamery ZENMUSE X5S je v množstve dostupných objektívov a aj cenovej dostupnosti. Kamera ZENMUSE X7 má bohužiaľ zatiaľ len 4 objektívy.

Dron do exteriéru a interiéru

Pri prvej skúške v interiéri sme mali na začiatku veľké obavy zo stability. Po vzlietnutí drona v miestnosti s rozlohou 120m² a výškou stropu 6m bol dron ako prikovaný. Systém automatického prepínania na VISION SYSTEM z GPS bol veľmi presný a stabilný. Dron si hravo poradil aj so zhoršenými svetelnými podmienkami. Vrchný infračervený senzor dodržiaval bezpečnú vzdialenosť od stropu a zároveň udržiaval výšku meranú spodnými senzormi.

Bohužiaľ, pri predných senzoroch určených sa inteligentné vyhýbanie sa prekážkam systém nepracuje až tak spoľahlivo ako sme očakávali. Spracovanie algoritmu na vyhýbanie pracuje úplne presne a dronu vytvára presnú 3D mapu prostredia, kde sa pohybuje.
Problémom je, že senzory nemajú žiadnu korekciu kontrastu voči silnému svetelnému zdroju.

Ak dron zapnete oproti ostrému slnečnému žiareniu, systém vykazuje požiadavku vykonania opätovnej re-kalibrácie vizuálnych senzorov. Bohužiaľ, tento problém neodstránil výrobca mnohými vydanými aktualizáciami.

Vo vonkajšom prostredí dron neskutočne dobre zvláda všetky vzdušné nástrahy. Obratnosť drona vo vzduchu je veľmi akčná. Niekedy sme sa úprimne obávali, že tými rýchlymi pohybmi a rotáciani okolo vlastnej osi sa dron poškodí. Pre naše milé prekvapenie výrobca urobil z tohoto drona doslova vzdušného artistu.

Funkcia autorotácia pri dostihnutí maximálnej rotačnej osi kamery sa dron rýchlo otočí okolo vlastnej osi. Toto je úžasná funkcia, ktorá na obraze nedala vôbec ani náznak zašklbu. Stabilita obrazu v plnej rýchlosti drona, ktorú sme namerali 106.7km/h sa rotácia okolo vlastnej osi vôbec neprejavila. Palec hore.

GPS / Glonass

Dron ma vrchnej strane má umiestnené antény GPS a GLONASS, ktoré hravo spĺňajú svoju prácu a dron robia stabilným aj pri veterných podmienkach. Systém duálnej navigácie vyhodnocuje anomálie, ktoré následne premietne do stabilnosti drona. Výhodou duality je následné použitie inteligentných režimov ako je AUTOMONY FLY (RTH). Pri tejto funkcií sa dron rozhodne nastaviť si trasu v najkratšej trase.

Následne dron vypočíta vzdialenosť, priestor medzi prekážkami a následne sa vracia späť na miesto vzletu. Ďalšou užitočnou funkciou je WayPoint, ktorý tak isto využíva GPS/GLONASS na presné určenie trasy, ktorú si operátor navrhol v ovládacom panely aplikácie. Následne pilot môže vykonať rovnakú trasu bez nutnosti riadenia drona. Pilot drona v tej chvíli minimálne venuje pozornosť dronu, nakoľko je v automatickom leteckom móde a môže sa venovať ovládaniu kamery.

Koniec prvej časti.