Včera spoločnosť DJI predstavila nový dron DJI MAVIC 2 rovno v dvoch edíciách.

Túto informáciu už zvestovali blízke zdroje spoločnosti, ktoré ukázali naše očakávania ako vypočuté zo spoločnosti DJI. Pamätám si presne ten ošiaľ ľudí, ktorí očakávali tú najvačšiu novinku a to prenosný dron. Odstupom času spoločnosť sa snažila inovovať svoju prvú radu dronov DJI Mavic a vydal následné edície:

 • DJI MAVIC PRO – Prvá Edícia

  • Jednalo sa o prvú sériu, ktorá bola uvedená verejnosti v roku 2016 a do predaja sa dostala koncom novembra, bohužial veľa ľudí sa dočkalo svojho drona až v prvej polovici roka 2017 z dôvodu obrovského záujmu a zároveň nedostupnosti drona.
 • DJI MAVIC PRO – PLATINUM EDICIA

  • JE to prakticky rovnaká edícia, ktorá bola uvedená do predaja v roku 2017 s drobnými vylepšeniami ako sú motory, dlhší let a tichšie listy vrtúľ, ktoré sú aerodynamicky tvarované pre efektívnejšie odvádzanie vzdušného odporu.
 • DJI MAVIC PRO Alpine

  • Jedná so akciový model, ktorí bol uvedený v bielej farbe, ale vylepšenia ako ma verzia PLATINUM neobsahuje
 • DJI MAVIC AIR

  • Model, ktorý bol predstavený začiatkom roka 2018 predchádzal všetky očakávania z pohľadu dizajnu a kompaktnosti. Bohužiaľ tento model stratil veľké množstvo výhod oproti verzií PRO nakoľko dron je odlahčená verzia o mnoho prvkov z PRO verzie.

Nový MAVIC 2 prichádza rovno v dvoch edíciách …

DJI MAVIC 2 PRO

Spoločnosť DJI sa rozhodla svoj produkt rozdeliť rovno na dve nové edície. Je veľkou záhadou, prečo sa tak vlastne rozhodla. Možno to bude len ako špekulácia, alebo otestovanie náročnosti trhu a drahý experiment, ale je to jeden z možných aspektov.

Pravdepodobne sa spoločnosť tak rozhodla, nakoľko má veľke množsťvo rôznych skupín zákazníkov a takto sa nám trh rozdelil na dva tábory. Bohužial ja patrím do tej skupiny, ktorá by prijala skôr zariadenie v jednom celku ako v dvoch edíciách.

Najlepšie je to nechať na čase, ktorí nám ukáže, či tento ťah bol správny, alebo len opäť experimentálny ťah na prieskum trhu a jeho požiadaviek. Poďme si však prejsť prvú verziu s označním DJI MAVIC 2 PRO.

Na prvý pohľad už vidíme rozdiel v robustnosti kamery, ktorá je uchytená konečne na silnejšiom a prepracovanejšiom trojosom stabilizátore. Predošla prvá edícia DJI MAVIC bohužial trpela poruchami kamier a gimbalov hlavne po náraze, alebo neopatrnom zaobchádzaní.

Pri tomto modeli to už nehrozí a osobne si myslím, že druhá edícia bude omnoho odolnejšia voči nárazom ako prvá edícia. Kamera, ktorá na prvý pohľad dáva na vedomie o akú verziu sa to jedná. V kamere sa nachádza 1 palcový snímač od spoločnosti Hasselblad, ktorá patrí medzi jednu z popredných spoločností na svete vo výrobe kamier a fotoaparátov.

„Dron má však omnoho viac vymoženosti“ ! …

Ako prvá verzia drona vôbec zo strany spoločnosti DJI prichádza so systémom vyhýbania sa prekážkam v 360 stupňovom snímaní. Pre začiatočníkov a menej zdatných pilotov je to veľmi dobrá voľba pre lietanie, preto vrelo odporúčam tento systém pre vyhýbanie sa prekážkam.

Vzdialenosť 8KM v FCC móde určený mimo krajím EU ?

Áno, Áno, Áno !!! Veľa z Vás si teraz povie, to je pre mňa kľúčová funkcia, ktorá ma presvedčí o kúpe DJI MAVIC 2 PRO. Dúfam, že tento údaj nebude pre Vás až tak smerodajný ako ďaleko dron lieta, ale pôjde hlavne o kvalitu signálu z schopnosť spracovať rušenia okolitého priestoru.

Letový čas 31minút a nejaké tie drobné ?

Je to krok opäť k dlhšej dobe letu, čo Vám predĺži aj pôžitok z lietania. Bohužiaľ až čas nám ukáže, aká je realita, nakoľko spoločnosť dokáže tento údaj obľšhajovať silou mocou, i keď sa hlavne jedná o priemerný let v laboratórnych podmienkach. Je hlavné mať na zreteli, že batérie časom degradujú, že sa nenachádzame v podnebnom pásme , kde teploty rovnako a dlhodobo pôsobia na batérie.

10 MBIT DLOG.M COLOR / 10 BIT HDR Video

Jeden palcový snímač už dokáže poňať omnoho vačšiu škálu farieb a ích hĺbu, čo pre náruživých cestovateľov určite poteši. Hustota dát, ktorá je aktuálne sníma je vo výške 10 MBIT čo na drona nieje vôbec zlé, ba dokáže schovať do vačku nejedného konkurenta.
Ukladanie dát je už možné dvoma spôsobmi a to na vnútornú pamäť, alebo na SD kartu a to rýchlosťou až 100MBIT/s.

Kopec iného „….

Je veľmi skoro uvažovať o dostatkoch a nedostatkoch, pokiaľ prax neukáže jeho schopnosti a programové vylepšenia. Dúfame však, že už sa spoločnosť DJI poučila zo svojích chýb a nátlakov zo strany zákazníkov a tento produkt bude programovo a produktovo dotiahnutý do dokonalosti.

DJI MAVIC ZOOM , … Druhá edícia MAVIC

Jedná so identické telo, ktore však dostalo úplne inú kameru s optických dvojstupňovým ZOOm-om. V tejto edícií bohužial vidím skôr odkázanie na zámik ako silného hráča s verziou Mavic 2 PRO. Nakoľko cena je o vyše dvästo eur nižšia, a ponúka omnoho slabší snímač kamery, bude problematické určiť o ktorú edíciu bude vačší záujem.

Z môjho hladiska je to skôr sklamanie, pretože si viem predstaviť drona s optickým ZOOM, mechanickou uzvierkou a s čipom od spoločnosti Hasselblad. Ďalej ma osobne mrzí, že spoločnosť si je vedomá ako zinkasovať svojích verných zákazníkov a úplne odstránila verziu COMBO.

Miesto toho spoločnosť uviedla rozširujúci balíček o dve ďalšie batérie a brašňu. Spýtam sa skôr inák, ak si mám kupovať dron v hodnote 1500e musela byť spoločnosť tak skúpa a nedala do základnej verzií ani ochranný obal?

 

Bohužial je to presne tak, ako voľakedy od spoločnosti APPLE. kúpili ste si predražený MACBOOK PRO a museli ste si veľa vecí dokúpiť, ktoré už mohol výrobca ako odmenu za vernosť predajnosť svojích produktov pribaliť do balenia.

Staronový dizajn neurazí, ale ani nepoteši …

Už viacero ľudi po uvedení do predaja sa zhodlo, že spoločnosť DJI sa rozhodla z MAVIC edície urobiť druhý PHANTOM. Možno som na spoločnosť pritvrdý, ale povedzme si pravdu, že pri predstavení DJI MAVIC AIR Vás viac svrbela peňaženka na kúpu nového drona ako pri tomto novom stroji.

Bohužial pri tomto novom modeli ma sklamala DOBA pri ktorej vyvíjali nový MAVIC 2 a jeho dizajn sa skoro nezmenil. Pri verzií MAVIC AIR sa výrobca doslova vytrhol z reťaže a vytvoril nádherný stroj.

Jeho kompaktnosť dostala mnoho ľudi do koliel a stále je to môj favorit na dovolenky. Podstatné je však ako bude vyhovovať Vám ostatným používateľom. Tek ako som sa už skoršie zmienil, nedokážem relevantne zhodnotiť jeho kvalitu. o niekoľko dní k nám príde do redakcie edícia PRO a prevetráme ju poriadne.