Vo svete dronov je to presne ako vo svete všeobecnej techniky. Technika, ktorá ovláda svetom a udáva trendy, ktoré náš technologický svet posúva ďalej a určuje smer vývoja samotného ľudstva. Už od dávna sa tu vyskytovali spoločnosti, ktoré určovali smer technológií podľa ich veľkých vizionárov.

Bohužiaľ v poli dronov nám nastáva situácia, kedy veľký gigant začal zbrojiť zariadeniami, ktoré nie sú pripravené na našu dobu. Reč je o spoločnosti DJI a ich celkovému prístupu k produktom a v neposlednom rade aj k zákazníkom samotným. Spoločnosť DJI som videl pred niekoľkými rokmi ako futuristickú spoločnosť so skvelými nápadmi a veľmi som fandil jej rozvoju a technologickému nadšeniu.

Spomienka na budúcnosť, alebo len bájna predstava

Pamätám si ako s nadšením a plný očakávania sme si medzi prvými pred pár rokmi zakúpili prvé zariadenia od spoločnosti DJI, ktoré v tejto dobe už skôr pripomínajú hračky, než ako reálny pracovný nástroj. V dobe zakúpenia prvého drona od spoločnosti DJI som bol amatér modelár a veľmi ma nadchlo, že spoločnosť interpretovala svoje zručnosti a kvalitu do svojich dronov a tým uľahčili nespočetné množstvo činnosti od ladenia až po uvedenie do prevádzky. Mojím úžasom z produktu bolo hlavne to, že stroj aj z pohľadu elegancie a technologického spojenia spĺňal moje očakávania, ba aj viac ako som očakával a spojil nemožné. Portabilita, elegancia a kompatibilita so zariadenia s iných značiek bola pre mňa veľmi kľúčovým a v neposlednom rade aj hlavným aspektom, prečo si zakúpiť ďalšie produkty z tejto spoločnosti. Prístup zákazníckeho servisu a technického tímu bol veľmi pozitívny a tým ma lapili do siete monopolu.

Od kvality ku kvantite

Ako čas bežal tak aj vývoj spoločnosti na poli dronov sa značne vyvinuli do podôb, ktoré vládnu naším oblohám, je tu však jedna firma, ktorá zubami nechtami sa drží svojho pôsobenia a mám pocit, že toho postu sa tak skoro nepustí.

Bohužiaľ v tejto dobe mi to skôr pripomína frašku medzi firmami, ktoré ako technologické giganty sa bili medzi sebou, koľko portov bude mať ich počítač, aký je vyspelí ich operačný systém a ako ľahko sa okrádali len preto, aby si nabalili svoje vačky.

Ulalá a máme tu opäť opakujúcu sa históriu, ktorá sa diala v minulom storočí medzi MICROSOFT, HP, DELL, IBM a nášho krásneho gigantu Apple.

 

Ako to začalo?

DJI Mavic Pro je revolučný dron ktorý je jednoducho a rýchlo rozložiteľný, vďaka čomu zaberá minimálny priestor pre prevoz a uskladnenie
DJI Mavic PRO

Pred pár rokmi som si po dlhej dobe zakúpil dron, ktorý spĺňal moje očakávania prenosnosti, dĺžky doletu, jeho vzhľadom a parametrami. Bol som veľmi nadšený, že ten dron vlastním a veľmi spĺňal moje očakávania. Jednalo sa o prvú sériu drona spoločnosti DJI a to konkrétne o dron DJI MAVIC PRO. Už netrpezlivo som očakával jeho uvedenie do predaja a veľmi som chcel ten dron vyskúšať, otestovať jeho kvality. Zaplatil som zaň sumu, za ktorú by sme si mohli kúpiť aj staré ojazdené auto, ale ? Oplatilo sa.
Splnil moje očakávania a ešte viac to umocnilo moje spojenie s touto spoločnosťou, ktorú som sa v tej dobe nebál prirovnať k spoločnosti Apple. Áno, presne ako čítate a mnohí mi dáte za pravdu, že aj vy v kútiku duše ste si vraveli, toto je ten čínsky Steve JOBS, ktorý prinesie do sveta dronov vývoj a kvalitu. Ale ako sa vraví, keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú.

Ako sa to ďalej vyvíjalo?

Nuž ako každý profesionálny a aj amatérsky operátor dronov som popustil uzdu fantázií a začal som premýšľať nad tým ako by sa dalo zužitkovať tento novodobý fenomén do pracovnej činnosti a spojiť príjemné s užitočným. V tej dobe pred dvoma rokmi spoločnosť DJI uviedla na trh niečo ďaleko dokonalejšie ako bol DJI mavic a iné drony. Ich predstavenie bolo veľkolepé, plné ideálov a hlavne presvedčenia o kvalite toho, čo prezentujú. Jednalo sa o dron DJI INSPIRE 2 a mnohí z Vás poznajú ten príbeh s týmto veľkým krásavcom. Ako medzi prvými som oplieskal tisíce eur na tento futuristický filmársky dron s veľkým očakávaním zo strany zákazníkov, aby som čím skôr uspokojil ich nárok.

Inspire 2 poslúcha ?

S prvými dotykmi tohoto na pohľad krásneho a technicky vyspelého drona mi srdce zaplesalo a bol som presvedčený, že ten dron je ten pravý, ktorý bude sprevádzať roky moje kroky medzi zákazníkmi.

Dron, ktorý zhotovuje RAW v rôznych formátoch, duálne nahrávanie na SSD a SD, jeho vybavenie automatického režimu sledovania pre single operátora, ktorý poznáme ako Spotlight Pro je perfektná pomôcka na vykonanie perfektnej práce. V prvom rade som si všimol, že jeho výhody sa začali prejavovať ako jeho nedostatky, pretože spoločnosť vydala dron, ktorý technicky predbieha svojich sokov, ale nie je doladený. A tu už narážame na konkrétny problém …Malý skladací dron poráža svojho veľkého brata dotiahnutou a prevedením.

Kde nastala chyba?

Je to len čistá úvaha podľa toho ako to vnímam, ale myslím si, že spoločnosť DJI otvorila pandorinu skrinku s technológiami, ktoré ešte ani oni sami nemali dotiahnuté len kvôli tomu aby sa ukázala pred konkurenciou. Ich poskytované produkty sa stali kvantitnými, kvalita sa začala strácať a zákazníci začínajú hromžiť po celom svete po náprave. Ako sme sa už zhodli s viacerými mojimi kolegami v tejto sfére, spoločnosť stráca na hodnote z dôvodu prístupu a ceny zariadení. Mnoho ľudí opúšťajú loď DJI z dôvodu ich drzému prístupu ku zákazníkom, ktorí niekedy už nemá obdoby. Keď si to tak vezmeme, že spoločnosť nastavila veľmi vysoko svoju laťku s cenami a produktami, príslušenstvom. Áno, je pravda, že patrím medzi ľudí, ktorí je ochotný si priplatiť si za kvalitu, ale??? Je veľmi podstatné, aby spoločnosť pristúpila k svojím zákazníkom zodpovedne a nie ako k mase. Dôležitým míľnikom veľkých spoločností spočíva v tom, že je na vrchole a nik ich nezvrhne. Bohužiaľ veľa spoločnosti s touto ideou dopadli zle, až priam likvidačne.

Čo vytýkame spoločnosti DJI ?

Z vlastných skúsenosti sa jedná o kvalitu strojov, ktoré posledné roky uvádzajú na trh a následne si spoločnosť z nás ako zákazníkov vytvorila flotilu beta testerov, ktorí im poskytnú cenné informácie zadarmo, ba priam im za to platíme, aby sa oni zdokonalili vo svojej produkcií. Moje osobné skúsenosti s technickou podporou sú veľmi negatívne a z vlastných skúsenosti viem povedať, že v tej firme pracuje pár kvalitných jednotlivcov a následne len banda amatérov. Prečo?

Skúsim spomenúť pár incidentov s produktami od spoločnosti DJI

 • INSPIRE 2
  • prvý dron mal vadné lepidlo na ramene a motor v plnom výkone sa odlepil a spôsobil zranenia, ktoré vyžadovali chirurgický zákrok
   • Spoločnosť veľmi promptne zareagovala a zaslala darčeky, nový dron a odškodnenie za spôsobené potiaže
  • Druhý dron opäť sklamal, pri pristávaní sa mu zasekol podvozok, tak sme ho museli opäť zaslať do servisu. stroj bol nahradený
  • Tretí dron mal poruchu nových batérií a po sérií mikroinfarktov sa mi ho podarilo zachrániť
 • Bájny display CrystalSKy Ultrabridge
  • Prehrieval sa
  • jedného dňa si povedal, že odchádza do displayového neba
 • DJI battery station
  • Super zariadenie, ktoré sľubovalo automatické aktualizácie z jedného kábla
  • Nuž po zakúpení DJI mi dalo vedieť, že to bude v budúcnosti dostupné
 • DJI Patch Anntena
  • Samostatná dekáda príslušenstva, ktorá ma sklamala, sľubovali kvalitu signálu …
  • Až po upgrade konečne niečo funguje
 • DJI zenmuse x5S
  • čo sa týka tejto kamery, veľmi som bol sklamaný z jej vyváženia, ktoré sa prejavilo až na odpálenom hornom rotačnom motorčeku
  • DJI kameru vymenil GRATIS …
 • DJI MAVIC AIR
  • Prvý dron doletel 300m a už som bol nevidomý
  • Druhý dron už bol lepší … doletel som 1000m so stabilným obrazom
 • DJI OSMO PRO
  • som veľmi rád, že tohto stroja som sa zbavil, pretože počas práce sa na mňa nahneval a nechcel spolupracovať. Asi sme sa nezhodli na spoločnej spolupráci.

Na záver …

Možno si pomyslíte, že som asi zaujatý na túto spoločnosť. Pravdou je však to, že si želám, aby spoločnosť, do ktorej som investoval desiatky tisíc eur sa zmenila k nám zákazníkom a nesľubovala mágiu, ktorú sa sami učia. Mojou túžbou je, aby spoločnosť netrénovala na nás zákazníkov svoje futuristické kúsky a neťahala z našich vrecák ťažko zarobené peniaze za polovičný tovar. Dúfam, že spoločnosť na základe celosvetového tlaku zo strany zákazníkov prehodnotí svoj postoj. Možno zažijeme vo svete dronov niečo podobné ako so spoločnosťou APPLE, keď sa vizionár Steve JOBS, ktorý zachránil spoločnosť v poslednej chvíli. Spoločnosť sa potápala ako prelomený TITANIC z dôvodu, že vedenie si kládlo svoje nereálne ciele a spoločnosť strácala svoje pôsobisko medzi zákazníkmi.

Frank Wang je čínsky Steve Jobs vo svete dronov, dúfam, že jeho futuristické zmýšľanie ostane stále jeho nadšením a urobí si poriadky v spoločnosti a napraví strácajúcu reputáciu vo svete amatérskych a aj profesionálnych pilotov dronov.