Google sa podieľa na vývoji umelej inteligencie s Pentagonom. Drony by mali vedieť zabíjať sami

0
117
Južná Kórea USA LG Google patenty výmena dohoda

Washington 7. marca 2018

IT gigant Google v tichosti zahájil spoluprácu s ministerstvom obrany Spojených štátov s cieľom militarizovať technológie umelej inteligencie a strojového učenia, čo znovu oživuje obavy z apokalyptického scenára v štýle Terminatora.

Spoločnosť Google tajne spolupracuje s Pentagonom s cieľom vylepšiť jeho početnú flotilu najmenej 1,100 vojenských dronov.

Nová vyvíjaná technológia má zabezpečiť lepšie rozpoznávanie objektov, tvári a má efektívnejšie vyhodnocovať veľké množstvo videozáznamov, aby sa napríklad dosiahla vyššia presnosť bombardovania autonómnych dronov. Celkovým cieľom je zlepšiť bojové schopnosti týchto bezpilotných lietadiel tým, že sa automatizuje ich rozhodovací proces pri hľadaní a zameraní cieľov, uviedol v utorok magazín The Intercept.

Project Maven bol spustený v apríli 2017 s cieľom vytvoriť “Algoritmický univerzálny bojový tím”, ktorý bude používať sofistikované algoritmické technológie na boj proti stále rýchlejšie sa rozvíjajúcim “konkurentom a protivníkom”.

Podľa memoranda Pentagonu z 26. apríla 2017 cieľom je urýchliť proces spracovávania veľkého objemu údajov a vylepšenie strojového učenia počas bojových situácií a taktiež urýchlenie procesu analýzy zhromaždených údajov. Iniciatívu podpísal aj bývalý minister obrany Robert Work.

Projekt Maven sa tiež zameriava na “rozšírenie alebo automatizáciu spracovania, využívania a šírenia videozáznamov bezpilotných leteckých dopravných prostriedkov (UAV)” s cieľom “znížiť zaťaženie ľudských faktorov pri analýze, zvýšiť ovládateľnosť inteligencie a zvýšiť efektivitu rozhodovania takejto umelej inteligencie.” napísal Work.

Pentagón sa čoraz viac obáva, že ho niektoré krajiny zosadia z trónu ako svetového špičkového vývojára umelej inteligencie. Napríklad, na vypočúvaní Senátu 13. februára demokratickí senátori Jack Reed a Mark Warner a ďalší kritizovali čínske snahy o rozvoj umelej inteligencie (AI) a kvantovej výpočtovej techniky.

Ďalšia správa DOD, “Integrovaný plán bezpilotných systémov”, poznamenáva, že existujú tri primárne impulzy, ktoré zvyšujú tlak smerom k AI, a to “rozpočtové výzvy, zvyšujúce sa požiadavky na bezpečnosť a meniace sa vojenské prostredie.”

Správa odzrkadľuje aj politiku vládneho inštitútu GAO, ktorý sa zaoberá problémami s človekom pilotovanými lietadlami vrátane únavy, chýb ľudského faktora či demoralizácie.

“Budúce ekonomické vplyvy budú naďalej obmedzovať rozpočet vojenského oddelenia. Dosiahnutie cenovo dostupných a nákladovo efektívnych technických riešení je nevyhnutné v tomto fiškálne obmedzenom prostredí. Ľudia a počítače budú fungovať v symbióze, aby zvýšili schopnosť obranných systémov detekovať objekty,” povedal plukovník Marine Corps Drew Cukor počas summitu Defense One Tech v roku 2017. “Dúfame, že jeden analytik bude v budúcnosti schopný urobiť dvakrát toľko práce, potenciálne trikrát toľko, ako to robí teraz. To je náš cieľ,”

Corps tiež uviedol, že program by pomohol identifikovať 38 druhov objektov súvisiacich najmä s bojom proti teroristom z Islamského štátu. Taktiež sa vyjadril k plánom realizácie projektu Project Maven do konca minulého roka.

“Sme v pretekoch v zbrojení v súvislosti s umelou inteligenciou. Podieľa sa na tom aj päť veľkých internetových firiem. Mnohí z vás si všimli, že Eric Schmidt z Google sa podieľa na vývoji AI,” povedal.

Google nie je neznámym pre ministerstvo obrany. Eric Schmidt, bývalý generálny riaditeľ materskej spoločnosti Alphabet, predsedal rade DOD pre obrannú inováciu v rámci Obamovej administratívy.

Niektorí zamestnanci spoločnosti Google boli pobúrení, že spoločnosť bude zdieľať svoju technológiu s armádou, podľa periodika Gizmode. Iní uviedli, že projekt vyvoláva etické otázky o strojovom vzdelávaní.

Hovorkyňa spoločnosti povedala pre Bloomberg, že spoločnosť Google zdieľala s armádou technológiu TensorFlow API. “Vojenské využitie strojového učenia prirodzene vyvoláva vážne obavy. Aktívne diskutujeme o tejto dôležitej téme interne aj s ostatnými”, povedala hovorkyňa.

zdroj: tu