Americký whistleblower, ktorého médiá označujú za „nového Snowdena“, vydal niekoľko dokumentov, ktoré obsahujú vysoko citlivé spravodajské informácie o bezpilotných lietadlách.

Popisujú mechanizmus cielenia na podozrivých, ktorí sú odsúdení na smrť a poskytol ich zdroj zvnútra spravodajskej komunity pre online magazín The Intercept.

Dokumenty zahŕňajú dve sady detailov o činnosti dronov americkej armády v Somálsku a Jemene medzi rokmi 2011 a 2013. Ďalšie záznamy odhaľujú operácie v Afganistane, označovanie neidentifikovaných obetí za nepriateľov, a to aj v prípade, že neboli určeným cieľom. Týmto spôsobom sa mohlo manipulovať so skutočným počtom civilných obetí.

Dron, foto wikimedia.org

Jeden prísne tajný dokument zobrazuje štruktúru „listiny sledovaných“ v termináloch amerického vojenského personálu, ktorý sa zúčastňuje na dronových operáciách. Na zoznamoch sú unikátne kódy asociované s mobilnými SIM kartami a telefónmi, ktoré patria konkrétnym osobám za účelom lokalizácie.

Skrývanie rozsahu civilných obetí

Jeden z dokumentov upozorňuje na nadmerný počet obetí v operácii Haymaker, v roku 2012, kde americké dronové útoky zabili viac než 200 ľudí v severovýchodnom Afganistane, pričom predpokladaných cieľov bolo len 35.

Napríklad počas jednej z päťmesačných operačných periód sa počet mŕtvych, ktorí neboli cieľom, vyšplhal na hodnotu 90%. Tiež je uvedené, že viac ako polovica útokov bola založená na „slabých“ alebo „limitovaných“ spravodajských dátach. Tie boli zozbierané z metadát telefónov a počítačov alebo zachytenej komunikácie.

V Jemene a Somálsku, kde majú Spojené štáty obmedzenejšie kapacity rozviedky pre separáciu civilných obetí od zamýšľaných cieľov, sú ekvivalentné pomery tragickejšie. Podľa jedného z tajných spisov z júna 2012, prezident Obama autorizoval špeciálne operácie pre vraždu 16 ľudí v Jemene. V Somálsku to boli štyria.

Dáta zozbierané Úradom pre investigatívnu žurnalistiku však ukazujú, že len v roku 2012 bolo počas operácie v Jemene zabitých 200 ľudí a v Somálsku 4 až 8.

Pre dronové atentáty v Somálsku, Jemene a celom regióne sa stal jedným z najdôležitejších základov džibutský Camp Lemonnier. Tábor je natoľko významný pre dlhodobé vojenské plánovanie, že Spojené štáty podpísali zaisťovaciu nájomnú zmluvu s džibutskou vládou až do roku 2044.

Vyvinutá závislosť na dronoch

Zdroj si prial zostať v anonymite kvôli strachu z krutého stíhania zo strany americkej vlády. Uviedol, že verejnosť má právo vedieť o procesoch, ktoré pridávajú ľudí na „čiernu listinu“ a vedú k ich vraždám na rozkaz washingtonských politikov.

„Táto poburujúca explózia zoznamov, sledovania osôb, mučenia, plných listín, prideľovania čísiel a rozsudkov smrti bez predchádzajúceho upozornenia na celosvetovom bojovom poli bola od prvého momentu nesprávna,“ povedal zdroj pre The Intercept.

Dodal, že v tomto bode sa vojenskí velitelia v Spojených štátoch „stali natoľko závislými na dronoch, že bude stále ťažšie ich odtrhnúť od spôsobu, akým v súčasnosti operujú.“

Americké drony, podľa Úradu pre investigatívnu žurnalistiku, zabili 2500 ľudí mimo deklarované vojnové zóny krajín po tom, čo pred 6 rokmi nastúpil prezident Barack Obama do úradu.

Architekti zodpovední za kampane atentátov neprejavujú znepokojenie či strach z morálnych dôsledkov. Obamova éra sa chýli ku koncu a vnútorná debata o kontrole dronového programu pokračuje spolu so správami, ktoré naznačujú vytvorenie „duálneho velenia“ štruktúry zo strany CIA a armády.

V auguste Wall Street Journal uviedol, že armáda plánuje „ostro rozšíriť počet letov amerických dronov v priebehu štyroch rokov, zlepšiť prístup vojenských veliteľov k správam rozviedky a zvýšiť palebnú silu, aby sa udržal krok s množstvom globálnych kotlov.“

Žurnál hlási, že lety dronov sa zvýšia o 50% do roku 2019 s dodatkom: „Kým sledovanie expanduje, Pentagón plánuje rozšíriť kapacity pre smrtiace nálety.“

zdroj: tu