Zdravím všetkých nadšencov dronov. V tejto sekcii sa budem venovať nielen servisu dronov ale aj niektorým zaujímavým technickým vymoženostiam 4 a viac vrtuľových tátošov.

V tomto článku budem písať jasne a stručne ako som postupoval pri oprave, žiadne nudné rozpisovanie čo kde je. Ak by niekto chcel vedieť podrobnosti, poprípade servisovať svoj model stačí ak mi napíše správu. Začíname 🙂

Dron po náraze padal na nerovný terén ktorý spôsobil pretlačenie gimbalu do vnútra modelu.

 

 

 

 

 

Po rozobraní spodného krytu gimbalu, odpojení niektorých častí elektroniky som si všimol vyskočenú stabilizačnú dosku čo malo aj za následok čiastočné natrhnutie flexibilného kábla.

Na fotke je vidno vyskočenú stabilizačnú dosku, bohužiaľ fotku kábla ako bol poškodený vo vnútri modelu som neurobil. Oprava prebiehala nasledovne: demontoval som vrchnú časť elektroniky (SD Card, USB vstup) pod ktorou boli ukryté 2 doky na pripojenie kábla, povolil som poistky a kábel vytiahol.

Demontoval som stabilizačnú dosku, odňal kryt elektroniky ktorá ovláda vrchný motor a odpojil kábel aj odtiaľ, gimbal bol uvoľnený a dal sa vybrať zo spodného krytu. Odskrutkoval som všetky kryty flexibilného kábla a pustil sa do jeho demontáže. Lepiace časti kábla držali na moje očakávanie až veľmi dobre tak ma to trochu potrápilo.

Pôvodný kábel.

Nový kábel som natiahol na gimbal, prilepil a zapojil do jednotlivých konektorov, všetky rozobraté časti zložil do pôvodného stavu, ostávalo to len osadiť. Gimbal som vložil do spodného krytu, osadil opravenú stabilizačnú dosku, zapojil kábel do riadiacej elektroniky yaw motora, elektroniky riadiacej zvyšok gimbalu a na vrch primontoval elektroniku USB vstupu a SD karty. Spodný kryt bol kompletný a pripravený na osadenie do modelu.