Tím odborníkov vytvoril systém Wi-Fi, ktorý dronom umožní skenovať priestory aj za stenou.

Výskumy, ktoré sa zaoberali podobnými otázkami sa síce už v minulosti objavili, no tentokrát sa vedcom z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare podarilo túto možnosť zdokonaliť. Technológia sa bude môcť zaviesť do praxe a nápomocnou by mohla byť napríklad pri záchranných operáciách.

Systém skenovania cez stenu funguje na báze signálu Wi-Fi a dvoch dronov. Na tomto základe je možné vytvoriť 3D model miestnosti so všetkými objektami, ktoré sa v nej nachádzajú a to vo vysokom rozlíšení.

Mechanizmus je založený na tom, že jeden z dronov vysiela Wi-Fi signál a druhý z nich ho meria. Podľa jeho sily následne vyhodnotí, aké objekty a v akom rozmiestnení sa za stenou nachádzajú.

Drony majú veľmi presné senzory a voľnosť pohybu im umožní verný 3D model vnútorného usporiadania budovy.

Vedci pri experimente nevyužívali žiadne špeciálne technológie. Jeden z dronov mal na sebe pripevnený klasický router, druhý zasa kartu na meranie sily Wi-Fi. Oba mali na sebe zároveň tablety schopné určiť presnú polohu v priestore.

Takéto riešenie je teda relatívne lacné a jednoduché.

Systém tak ponúka dostupné riešenie napríklad záchranárom či archeológom, ktorí by vďaka nemu dokázali určiť, čo sa nachádza vo vnútri neznámych priestorov.

zdroj: tu