Spoločnosť AeroVironment predstavila nový dron Snipe Nano Quadrotor, ktorý by mohol patriť do výbavy každého vojaka pešiaka.

Dron má hmotnosť iba 140 gramov a možno ho uložiť do malého tvrdého puzdra, ktoré je dosť ľahké na to, aby sa dalo bez problémov prenášať.

K jeho výbave však patrí aj robustný ovládač s dotykovým displejom, ktorého hmotnosť firma neoznámila.

Snipe je určený na „spravodajské, sledovacie a prieskumné misie na kratšie vzdialenosti“. Štart je rýchly, vo vzduchu môže byť za 60 sekúnd. Na jedno nabitie batérie môže letieť 15 minút (dodáva sa so súpravou dvoch batérií), maximálna rýchlosť je 35 km/h a dolet je 1 km.

Počas letu dokáže zaznamenávať alebo prenášať hi-res video do ovládacej jednotky svojimi elektro-optickými a infračervenými kamerami, ktoré sú umiestnené v zabudovanom naklápacom mechanizme.

AeroVironment hovorí, že malá kvadrokoptéra je stabilná aj pri silnom vetre a je veľmi tichá. Prístroj sa ovláda štandardným robustným ovládačom MIL-STD 810 s dotykovou obrazovkou, a ak stratí rádiové spojenie, automaticky sa vráti k svojmu operátorovi.

Zvládnuť jeho prevádzkovanie je vraj veľmi jednoduché, výcvik operátora trvá len štyri hodiny.

Snipe sa začne predávať v priebehu tohto roka, určený bude najmä pre policajné zložky a všetkých, ktorí potrebujú vidieť, čo sa deje na miestach, kam nemôžu bezpečne zájsť.

zdroj: tu