Izraelská spoločnosť Airobotics tvrdí, že vytvorila najpokročilejšie drony. Sú schopné samostatne plniť letecké misie a potom úplne autonómne pristáť. Spoločnosť získala v marci povolenie na ich prevádzku.

Izraelský orgán civilného letectva (CAAI) bol prvý na svete, ktorý schválil komerčné úplne autonómne lety vo vzdušnom priestore krajiny.

Drony sú určené na použitie v geodetických, bezpečnostných a iných priemyselných aplikáciách. Ich schopnosť lietať bez operátora znamená, že môžu vykonávať inšpekcie kilometrov elektrických vedení či železničných tratí alebo hektárov poľnohospodárskej pôdy bez zásahu ľudí.

Drony štartujú zo základňovej stanice, kde po splnení úlohy aj pristávajú. Tu možno vymeniť použité batérie za nové nabité.

Proprietárny softvér a zabudované senzory im umožňujú navigovať, vyhýbať sa prekážkam a plniť svoje poslanie samostatne, bez ľudí rozmiestnených pozdĺž ich trasy. Drony môžu pristáť aj v stiesnenom priestore.

Airobotics je prvá firma, ktorá úspešne predáva skutočne autonómne drony pre súkromný sektor. Zdá sa, že autonómne lietadlá budú skôr krúžiť v oblakoch, než budú autonómne autá bežne jazdiť na našich cestách.

zdroj: tu