Aj keď sú drony pomerne novou záležitosťou, poznáme ich všetci. Jedná sa o malé bezpilotné lietadlá, respektíve lietacie zariadenia s ovládaním na diaľku, ktoré boli pôvodne určené pre armádu ako špionážne, prieskumné a navádzacie lietacie systémy.

Dnes na nebi nájdeme drony aj v oblastiach kde sa nebojuje a ktoré majú s vojnou pramálo spoločného.

Vzduchom ich preháňajú hasiči, fotografi, filmári, správcovia dopravných ciest a železníc, stavebníci, polícia alebo nadšenci pre modelárstvo a dokonca aj deti.

Jednou z úplných noviniek je špeciálny dron pre rybárov, ktorý toho síce zatiaľ nedokáže veľa, no takmer ihneď rozdelil tábor rybárov na dve skupiny.

Tých, ktorí mu predpovedajú veľkú budúcnosť a tých, ktorí ho nenávidia. Poďme sa mu pozrieť lepšie na „zúbky“.

DJI Phantom 2 Vision

Pod týmto názvom sa skrýva kvadrokoptér (dron so štyrmi motormi), ktorý nastraží návnadu niekoľko desiatok metrov od vás, respektíve presne na miesto, na ktoré chcete a potom sa vráti poslušne naspäť.

Tento model je novinkou holandskej firmy Dronexpert a na prvý pohľad sa nelíši od bežných dronov. Teda určite nie do chvíle, kým si na ňom nevšimnete zariadenie na prenos háčika aj s návnadou.

Výrobca tvrdí, že vyvinul túto variantu v spolupráci s rybármi. Dron DJI Phantom 2 Vision je vybavený nielen kamerou, ale aj spomínaným špeciálnym prípravkom, ktorý je schopný háčik s návnadou odniesť ďaleko od brehu, kam by ste udicou nedohodili, takže nemusíte používať čln.

Prípravok sa v stanovenom mieste potopí na dno, aby mohol umiestniť nástrahu s návnadou.

Pritom rybár kamerou môže kontrolovať, kam jeho nástraha dosadla. Pred začiatkom lovu môže rybár pomocou kamery vykonať obhliadku terénu. Prehliadnuť miesta, kde sa dá predpokladať najväčší výskyt rýb.

Znie to celkom zaujímavo, kým nezistíte, koľko takáto hračka stojí. A cena na internete sa momentálne pohybuje okolo 700€. Uf…a teraz ste sa zrejme pridali do tábora odporcov…
„Samozrejme, že je to veľa,“ tvrdí jeden z účastníkov internetovej diskusie na tému takejto zábavky.

„Je to skvelá zábava,“ tvrdí naopak druhý.

Kde je pravda? Zatiaľ nikde. V prvom rade si musíme uvedomiť, že ide o novinku a aj keď v čase písania tohto článku svietilo v e-shope na stránke výrobcu pri tomto modeli, že je dočasne vypredaný, jeho cenu v budúcnosti určí samotný trh a nebude nič zázračné, ak na budúci rok rapídne klesne.

Na druhej strane už to slovné spojenie „dočasne vypredané“ svedčí o tom, že záujem je.

Takto to funguje

Návnada sa pripevní k dronu

Návnada sa pripevní k dronu

Dron ju spoľahlivo prenesie na určené miesto6.pngDron ju spoľahlivo prenesie na určené miesto6.png

Spostí návnadu do vodySpostí návnadu do vody

Ukotvenie návnady ku dnu sleduje rybár na monitoreUkotvenie návnady ku dnu sleduje rybár na monitore

Po nastražení návnady sa dron poslušne vráti k rybároviPo nastražení návnady sa dron poslušne vráti k rybárovi

Názorovú nejednotnosť však v prípade tohto dronu neurčuje cena, ale oveľa prozaickejší fakt – pretechnizovaný rybolov zabije tú pravú a nefalšovanú radosť z rybárčenia.

Vynálezca Roger Borre zo spoločnosti Dronexpert oponuje, že snom každého rybára je predsa zistiť, kde sú ryby, a to dron poľahky dokáže.

„Často sa stáva, že rybárom sa stratí nástraha niekde v rákosí, ale náš dron ju dokáže nájsť. Rybár sa môže pomocou kamery lepšie orientovať a uvidí aj to, čo by jeho zraku zostalo skryté, „hovorí Borre.

Veľa ľudí si tiež myslí, že rybárčenie je hračka, pri ktorej stačí priviazať na silonové lanko závažie z háčikom a návnadou, poriadne sa natiahnuť a nahodiť háčik tak ďaleko ako je nutné s patričným svišťaním olovka vo vzduchu. No verte, nie je to naozaj hračka.

A práve toto by mal uľahčiť DJI Phantom 2 Vision.

Video s akciou tohto dronu si môžete pozrieť na tomto mieste.

Dron meria 45 cm a váži dva kilogramy. K tomu môže niesť až 500 gramov návnady. Umožňuje tiež, aby si pomocou vstavaného GPS modulu zapamätal miesto, kde sa ryby obyčajne vyskytujú. „Bude to zaručene budúcnosť rybolovu,“ dúfa Borre.

Tak uvidíme.

zdroj: tu